wtorek, 2 marca 2021

Wczesne wspomaganie - Sebastian (0,5)

 WITAM !!


Stymulujemy układ przedsionkowy!!!

 

😀

 

Ćwiczymy samogłoski ale ruchowo tzn. będziemy pokazywać 😊


  • Wymawiać i pisać samogłoski: A, E, I, O oraz U. Jeśli chcesz dodaj też Y.
  • Aby poruszać samogłoską A, upewnij się, że masz trochę miejsca dookoła. Wyprostuj się, obniż podbródek i przyciśnij go do klatki piersiowej. Pochyl się do przodu i weź głęboki oddech. Obniż głos i zacznij  miękko mówić „Aaaaaaaaaa”.
  • Wyprostuj się powoli, cały czas mówiąc „A”. Podczas prostowania się otwórz szeroko usta, podnieś ton głosu i wydawaj coraz głośniejszy dźwięk. Innymi słowy, niech twój głos będzie coraz wyższy i lepiej słyszalny.
  • Gdy już jesteś wyprostowany, unieś podbródek, podnieś ręce nad głowę i złącz opuszki palców, jakbyś chciał gestem pokazać liter „A”. Ponieważ twoje ciało jest wyciągnięte wysoko w górę, niech twój głos będzie wysoki i głośny: „AAAAAAAAAA”.
  • Cały czas wydając dźwięk „A”, zniż i ścisz głos, jednocześnie obniżając ręce i pochylając się do przodu. Rozciągnij ciało w kierunku podłogi. W ten sposób w ciągu dziesięciu sekund za pomocą głosu i gestów wyraziłeś samogłoskę „A”. Stań prosto, weź głęboki oddech i przygotuj się na kolejne samogłoski.
  • Samogłoskę „E” należy zacząć i zakończyć niskim głosem oraz w pozycji pochylonej. „E” tak samo jak „A”, możesz pokazać w pozycji wyprostowanej. Przechyl głowę na lewo, wyciągnij lewą rękę (również w lewą stronę), a prawą wyciągnij nad głową na lewą stronę najdalej, jak potrafisz.
  • Aby pokazać „I”, złącz nogi i pochyl się do przodu. Prostuj się powoli, ręce wyciągaj do góry nad głową aż będą całkowicie wyprostowane. Wnętrza dłoni muszą być złączone. Aby zakończyć, pochyl się do przodu (do tej samej pozycji, w jakiej zaczynałeś).
  • Aby pokazać „O”, pochyl się do przodu, następnie wyprostuj się i zatocz rękami nad głową duże koło, po czym pochyl się ponownie.
  • Przy „U” nie musisz się pochylać do przodu. Podczas obniżania i podwyższania głosu („uuuuUUUUuuuu”) bądź wyprostowany. Stań twarzą do kogoś, kogo lubisz lub chciałbyś lepiej poznać.
  • Stańcie na przeciwko siebie w odległości około dwóch metrów. Przyłóż dłonie do piersi tak, aby jedynie opuszki palców dotykały ubrania, i zacznij wymawiać niskie, delikatne „U”. Stopniowo zwiększaj natężenie dźwięku, jednocześnie wyciągając ręce przed siebie, tak aby utworzyły horyzontalne „U”. Nie możesz dotknąć drugiej osoby. Gdy już z powrotem zaczniesz wymawiać „U” delikatniej, przyciągnij ręce do piersi lub serca. Czyż nie cudowne ćwiczenie?
  • Jeśli chcesz poćwiczyć „Y”, pochyl się do przodu, wyprostuj się, unieś ręce wysoko w górę i oddal je od siebie na tyle, aby sylwetka twojego ciała przypominała literkę „Y”. Zakończ w pozycji pochylonej.
Miłej zabawy!!!